teleram sepas
linkdin sepas
instagram sepas

دستگاه چاپ تامپو

دستگاه چاپ تامپو توسط شرکت سپاس تنها تولید کننده انواع دستگاه چاپ صنعتی تولید شده است. شما می توانید در لیست زیر مدل های مختلف این دستگاه ها را مشاهده کنید.

جهت استعلام قیمت و دریافت اطلاعات فنی با کارشناس های ما در تماس باشید.
صنعت چاپ در دنیا به سال ها قبل باز می گردد که با روش های ابتدایی چاپ مورد نظر روی کاغذ انجام می شد. اما با روش چاپ تامپو و یا همان چاپ بالشتک، می توان روی اجسام خمیده و گرد و دارای خطوط نامنظم و منحنی، چاپ را به راحتی انجام داد. این روش چاپ از زمان جنگ جهانی دوم به بعد و در صنعت ساعت سازی مورد استفاده قرار گرفت.

با گذشت سال ها از آن زمان، پیشرفت های بسیار زیادی در این زمینه توسط مهندسان و طراحان دستگاه چاپ صورت شکل گرفته اند و صنعت چاپ در این زمینه، بسیار متحول شده است. دستگاه چاپ تامپو، یکی از همین پیشرفت ها می باشد. به وسیله این دستگاه می توان شکل و شمایل یک طرح را روی شیء مورد نظر، بدون اینکه خراب شود، چاپ کرد. این روزها در صنایع مختلف پزشکی، تولید اسباب بازی، لوازم ورزشی و خیلی از صنایع دیگر، از این چاپ استفاده می شود.

دستگاه چاپ تامپو چیست

این روزها انواع چاپ و دستگاه های چاپ در کارخانجات و مراکز چاپ و تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از پرمصرف ترین دستگاه های چاپ، دستگاه تامپو است. دستگاه چاپ تامپو، در کمترین زمان ممکن می تواند شکل و طرح مورد نظر را روی یک سطح گرد و منحنی به راحتی چاپ کند. احتمالا توپ های پینگ پنگ را تا به حال دیده باشید. مارک این توپ ها و برند و آرم شرکت تولید کننده، با چاپ تامپو روی توپ زده می شود.

در بسیاری از کارخانجات تولیدی مانند همین کمپانی های تولید توپ، از طریق یک دستگاه چاپ تامپو اتوماتیک، می توان طرح مورد نظر را روی هزاران توپ چاپ کرد. روی دستگاه تامپو، یک پد ژلاتینی قرار گرفته است که طرح مورد نظر را به صورت دستی یا اتومات، روی سطوح دلخواه، چاپ می کند. معمولا برای هر رنگی که قرار است روی سطح چاپ شود، یک پد ژلاتینی به کار گرفته می شود. این پدها به 3 دسته نرم و سخت و معمولی دسته بندی می شوند که اگر قرار باشد از چند رنگ مختلف در یک طرح استفاده شود، از پدهای مختلفی استفاده می کنند.

انواع دستگاه چاپ تامپو

همان طور که پدهای ژلاتینی دستگاه تامپو، چند نوع مختلف بودند، خود دستگاه تامپو نیز، انواع مختلفی دارد که به 3 دسته زیر تقسیم می شوند:

1.       دستگاه چاپ تامپو اتوماتیک

2.       دستگاه تامپو دستی

3.       دستگاه چاپ تامپو نیمه اتوماتیک

در صنایعی که خیلی بزرگ نیستند و قرار نیست حجم وسیعی از محصولات تولید شوند و یا یک چاپخانه، می توان از دستگاه چاپ تامپو دستی استفاده کرد. این کار ممکن است کمی زمان بر باشد اما در عوض، تعداد محصول مورد نظر، کم است و فرآیند چاپ، سریع انجام می شود.

در کارخانجات و کمپانی هایی که معمولا خطوط تولید محصول دارند، از دستگاه تامپو اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده می شود. تصور کنید قرار است در یک شرکت تولید لوازم پزشکی، نوعی دستگاه فشار سنج تولید شود که قرار است روی قسمتی از آن، نام و برند و مشخصات دستگاه چاپ شود. مطمئنا در چنین مواقعی می توان از دستگاه نیمه اتوماتیک یا تمام اتومات استفاده کرد. و یا اگر قرار باشد در یک کارخانه تولید توپ ورزشی، همین کار را انجام داد، باید از نوع اتوماتیک استفاده کرد تا از فرآیند تولید عقب نیفتد.

 

عملکرد دستگاه چاپ تامپو

عملکرد دستگاه چاپ تامپو، کاملا واضح و مشخص است. معمولا در دستگاه های اتوماتیک، یک قسمت دستگاه که مانند یک رول عمل می کند، جوهر و ماده رنگی مد نظر را روی یک قسمت دستگاه که طرح مورد نظر روی آن وجود دارد، می ریزد. سپس، یک اهرم یا چیزی شبیه به آن که یک سر آن، پد ژلاتینی قرار گرفته است، طرح طرح را از روی قسمت مورد نظر برداشته و روی سطح مورد نظر چاپ می کند.

عملکرد دستگاه چاپ تامپو با توجه به نوع دستگاه و حتی قدرت آن، متفاوت است. برخی از دستگاه های چاپ، گیربکس قوی دارند و می توانند چاپ را به صورت اتوماتیک و بدون نقص برای ساعت ها انجام دهند. برخی ممکن است رومیزی باشند و گیربکس چندان قوی نداشته باشند.

برخی از دستگاه های تامپو، از روش تیغه ای برای چاپ استفاده می کنند. در این روش به جای کاپ و مخزن، از یک تیغه استفاده می شود. این روش، مزایای بیشتری دارد. از جمله مهمترین مزیت این نوع عملکرد دستگاه تامپو، می توان به ارزان تر بودن آن اشاره کرد. البته در این روش، رنگ بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع دیگری از عملکرد و روش چاپ در برخی از دستگاه ها این است که از شیوه ی کاپ یا همان مخزن استفاده می کنند. در این روش می توان رنگ را داخل یک مخزن ریخت و پوشش مغناطیسی آن، روی  کلیشه قرار می گیرد. در اثر یک حرکت رفت و برگشتی، رنگ روی کلیشه کشیده می شود و حتی می تواند تا مدت ها روی آن باقی بماند. در این روش، رنگ کمتری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

error: امکان برداشت نیست!