teleram sepas
linkdin sepas
instagram sepas

چاپ تامپو

چاپ تامپو

چاپ تامپو چیست؟

چاپ تامپو یک فرآیند چاپ غیر مستقیم  در چاپ صنعتی می باشد که شامل یک محفظه پر از رنگ است که پد با برخورد به کلیشه طرح آغشته به رنگ، تصویر مورد نظر روی آن قرار می گیرد، سپس پد به سطح مورد نظر برخورد کرده و چاپ تامپو روی سطح انجام می شود.

در ویدیوی زیر می توانید فرآیند آن را در ویدیوی زیر مشاهده کنید:

چشم انداز سپاس و تامپو

در شرکت چشم انداز سپاس خدمات چاپ تامپو نیز انجام می شود. ما در شرکت سپاس همواره در تلاش هستیم بهترین کیفیت را در خدمات چاپ به مشتریان خود عرضه کنیم. ارائه راهکارهای چاپی و خدمات آن به برندهای برتر صنایع مختلف افتخار ما در این سال ها در صنعت چاپ است.

 

چاپ بالشتکی یا پد پرینتر(pad printer)

این روش چاپ که از حدود سال ۱۹۷۰ با گسترش و توانایی تولید پد سیلیکونی تامپو پیشرفت چشمگیری داشت. چرا که به واسطه این پدها امکان چاپ بر روی سطح های غیر مسطح و نا هموار نیز به راحتی ممکن شده بود. به همین دلیل راحتی چاپ در سطوح گود و برجسته و مقرون به صرفه بودن تا به امروز از روش های محبوب چاپ صنعتی است البته در طی سالیان گذشته تغییرات و پیشرفت های نیز داشته است.

با دستگاه چاپ صنعتی شما می توانید بر روی کالای مورد نظر خود چاپ تک رنگ یا چند رنگ را با کیفیت تجربه کنید. این دستگاه ها در مدل های تک رنگ، چند رنگ، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تولید می شوند.

 

اجزا تشکیل دهنده و چگونگی چاپ تامپو

در این قسمت شما را با اجزا تشکیل دهنده چاپ پد پرینتر آشنا می کنیم و نقش هر کدام از آنها را در فرآیند چاپ برای شما شرح می دهیم.

اجزا تشکیل دهنده و ملزومات چاپ تامپو:

 • دستگاه چاپ تامپو
 • کلیشه چاپ تامپو
 • کاپ تامپو
 • فیکسچر
 • مرکب چاپ تامپو
 • پدی سیلیکونی تامپو
 • کالای مورد نظر چاپ

چاپ تامپو دو رنگ

در چاپ دو رنگ به روش تامپو باید دو کلیشه ایجاد نمود. به این صورت که برای هر رنگ یک کلیشه ساخته می شود برای مثال اگر طرح ما از دو رنگ قرمز و آبی تشکیل شده باشد برای قسمتی که رنگ قرمز دارد یک کلیشه می سازیم(که شامل قسمت آبی نیست) و برای قسمتی از طرح که رنگ آبی دارد کلیشه ای جداگانه می سازیم. سپس به وسیله پد های جداگانه هر قسمت روی کالای مورد نظر چاپ می شود. در ویدیوی زیر می توانید چاپ تامپو دو رنگ را مشاهده کنید.

 

 

چاپ تامپو ۴ رنگ

در حالت چهار رنگ مشابه حالت دو رنگ باید کلیشه های مختلف بسازیم همانطور که در حالت بالا یاد گرفتیم برای هر رنگ کلیشه ای جداگانه می سازیم پس در حالت چهار رنگ چهار کلیشه باید بسازیم که هر کدام به صورت جدا روی جسم مورد نظر چاپ شود. در ویدیوی زیر مراحل چاپ تامپو ۴ رنگ را مشاهده کنید

 

دستگاه یا ماشین آلات چاپ تامپو

در گذشته کار تامپو پرینت نیز به صورت دستی انجام می شد اما امروزه دستگاه چاپ تامپو به صورت خودکار و نیمه خودکار وجود دارد که سرعت و دقت کار را بالا برده و می توان از آنها استفاده نمود. در تصویر زیر یکی از دستگاه های تولیدی این شرکت نمایش داده شده است.

کلیشه و طرح در تامپو

این روش چاپ یک روش گراور غیر مستقیم است. به عبارت دیگر طرح مورد نظر بر روی کلیشه حکاکی شده(اچ شده etched) و به وسیله پد به کالا و محل مورد نظر انتقال داده می شود. کلیشه چاپ تامپو عموما از جنس فولادی است و همچنین می تواند از جنس پلاستیکی هم باشد.

طرح های مورد نظر به روش های مختلف بر روی کلیشه ها حکاکی و اجرا می شود. دقت بالا بر روی کلیشه ها می تواند دقت و ظرافت چاپ را افزایش دهد. در چاپ های که از چند رنگ استفاده می شود از چندین کلیشه استفاده می شود. برای مثال چاپ های دو رنگ از دو کلیشه و دو پد سیلیکنی طرح بر روی محل چاپ منتقل می گردد.

کاپ یا جام جوهر

در فرآیند انتقال مرکب یا جوهر برروی کلیشه برای چاپ روش های مختلفی وجود دارد که این روش ها عبارتند از روشهای تیغه ای یا باز که در این روش جوهر بر روی کلیشه ریخته می شود و به وسیله تیغه جمع آوری می شود و با توجه به عدم استفاده از کاپ روش ارزانتری است اما نسبت به روش کاپ مرکب بیشتری استفاده می شود، زمانبرتر است و همچنین مرکب در معرض خشک شدن قرار می گیرد.

روش دیگر گراور یا کلیشه چرخشی است و روش سوم و مرسوم روش کاپ تامپو است. در این روش مرکب درون کاپ قرار دارد، پس نسبت به روش تیغه ای کمتر مرکب مصرف شده و خشک نمی شود.

کاپ رنگ تامپو توسط دستگاه بر روی کلیشه حرکت می کند و مرکب درون قسمت حکاکی شده قرار می گیرد و آماده دریافت توسط پد می شود. فاصله زمانی بین قرار گرفتن مرکب درون شیارها و حکاکی کلیشه باعث می شود لایه روی جوهر چسبندگی ایجاد شود و به پد بهتر بچسبد و انتقال پیدا کند.

فیکسچر

برای چاپ دقیق و با کیفیت در محل مورد نظر، قطعه ای که میخواهیم روی آن چاپ را انجام دهیم درون یک قالب فیکس می شود تا در هنگام انجام چاپ، قطعه مورد نظر حرکت نکند و چاپ به درستی انجام شود. برای هر قطعه فیکسچر مناسب آن درست می شود. مانند یک خودکار یا یک در جارو برقی که مناسب هر کدام باید درست شود و قطعه در آن قرار گیرد.

مرکب یا جوهر پد پرینتر

در روش تامپو از طیف گسترده ای از رنگ ها می توان استفاده نمود مانند رنگ TPR، PVC و ....، ما در شرکت چشم انداز سپاس با نمایندگی انحصاری مرکب مارابو و مرکب مگا طیف وسیعی از مرکب چاپ تامپو را می توانیم در اختیار شما قرار دهیم، علاوه بر رنگ بندی های مختلف هر مدل مرکب برای چاپ بر روی یک جنس خاص طراحی شده تا ماندگاری بالای داشته باشند.

کارشناس های ما می توانند در این زمینه راهنمای شما باشند تا با توجه به عوامل موثر و جنس محل مورد نظر چاپ شما، مرکب مخصوص آن را به شما پیشنهاد دهند.

پد بالشتکی

پد چاپ تامپو در واقع دلیل اصلی گسترش این روش چاپ بوده است چرا که امکان چاپ بر روی سطوح منحنی، گود، برجسته را فراهم نموده است. پدهای سیلیکونی مختلفی تولید شده اند که برخی نرم و برخی از آنها سخت تر و محک هستند. در زیر نمونه های از پد تامپو را می توانید مشاهده کنید که در در مجموعه چشم انداز سپاس جهت ارائه به شما عزیزان موجود است.

کالا و محل مورد نظر چاپ

همه مسائلی که مطرح شد به این قسمت ختم می شود یعنی محلی که می خواهید بر روی آن چاپ را انجام دهید. کالای شما می تواند یک خودکار تبلیغاتی یا لیوان یا یک کالای صنعتی باشد به عبارت دیگر اینکه با چه دستگاهی، چه نوع پدی و مرکب چاپ تامپوی باید انجام شود، بستگی به کالای شما دارد.  جنس فلزی یا پلیمری، میزان ماندگاری کیفیت چاپ مدنظر شما همه موارد باید مورد توجه قرار گیرد.

چاپ تامپو در چه صنایع و کالاهای کاربرد دارد؟

تامپو طیف وسیعی از صنایع و کالا را شامل می شود و بر روی بسیار لوازم و تجهیزات می توان این نوع از چاپ را انجام داد.

 • تجهیزات و لوازم پزشکی
 • لوازم آرایشی بهداشی
 • لوازم ورزشی
 • اسباب بازی کودکان
 • تجهیزات خودرو
 • قطعات صنعتی
 • بردهای چاپی
 • صنایع الکتریکی
 • و ...

بسیاری از صنایع با توجه به مقرون به صرفه بودن و امکانات و کیفیت چاپ می توانند از چاپ تامپو بهره مند شوند.

مزایا و معایب تامپو

در حقیقت مزایا و ویژگی های تامپو بسیار بیشتر از معایب و مشکلات این روش است و به همین دلیل است که این روش محبوبیت بالایی دارد.

 • مقرون به صرفه
 • امکان چاپ رو سطوح غیر مسطح
 • امکان چاپ چند رنگ
 • کیفیت بالای چاپ
 • امکان تغییر و تغییر و سفارشی کردن کلیشه و طرح
 • امکان چاپ روی جنس ها و مواد مختلف:فلزی، پلاستیک،شیشه، سرامیک و ...

معایب آن می توان به این موارد اشاره کرد

 • عدم امکان چاپ طرح های تمام رنگی
 • زمانبر بودن فرآیند چاپ
 • محدودیت چاپ در طرح و تجهیزات بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: امکان برداشت نیست!