چاپ صنعتی

صنعت چاپ یکی از صنایعی است که پیدایش و ظهور آن تاثیر بسزایی در سهم بازار کالاهای تولیدی واحدهای صنعتی گذاشته است و با گذشت مدت زمان بسیار از اختراع آن تا کنون دستخوش تغییرات و تحولات بسیاری گردیده است

یکی از اصلی ترین مراحل تولید کالا در واحدهای صنعتی و تولیدی، مرحله چاپ میباشد که  اصطلاحا به آن چاپ صنعتی میگویند وعملا  بخشی از فرایند تولید یک محصول ویکی از عوامل تاثیر گذار در جذب مشتری و حضور در سبد کالایی خریدار تبدیل شده است.

خدمات چاپ صنعتی

شرکت چشم انداز سپاس به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و واردکنندگان دستگاههای چاپ صنعتی در ایران ، انحصار بسیاری از دستگاه ها ، مرکب و ملزومات  برتر چاپ صنعتی در جهان را در اختیار دارد. فروش دستگاههای چاپ صنعتی، ارائه خدمات چاپ صنعتی ، تامین و تولید تجهیزات و ملزومات چاپ صنعتی ،راه اندازی خطوط چاپ و ارائه راه حل های مناسب چاپ در هر صنعت از خدمات قابل ارائه توسط این شرکت می باشد.

در ادامه به هر یک از روش های چاپ صنعتی، تاریخچه و تکنیک های آن می پردازیم و برای شما شرح می دهیم.

صنعت چاپ از زمان اختراع تاکنون دستخوش تغییرات بسیاری شده است و در هر صنعتی متناسب با تکنولوژی روز دنیا خود را تطبیق داده است.روش های مختلفی در چاپ صنعتی وجود دارد که با توجه به نوع کاریرد و بر اساس نیازمیتوان  از آنها بهره جست.

جهت مشاوره  به منظور خرید دستگاه ،ارائه خدمات مرتبط با چاپ صنعتی و یا خرید ملزومات با کارشناسان شرکت سپاس در ارتباط باشید.

شماره مرکز تماس سپاس: ۴۵۲۹۱۰۰۰

در زیر به برخی از روش های مختلف چاپ صنعتی و مزایای آنها  اشاره خواهیم نمود:

انواع روش های چاپ صنعتی

 • تامپو( پد پرینتر)
 • سیلک اسکرین
 • سابلیمیشن
 • هات استمپینگ
 • هیت ترانسفر
 • چاپ دیجیتال
 • چاپ افست
 • هلیوگراور
 • فلکسو
 • جوهر افشان
 • ملخی
 • چاپ لتر پرس( چاپ مسطح)
 • روتو گراور

۱- تامپو Pad Printing

چاپ تامپو از روش های است که در حال حاضر کاربرد زیادی در چاپ صنعتی دارد و با توجه به مقرون به صرفه بودن در صنایع مختلف استفاده می شود. چاپ پد پرینتر یک فرایند چاپ غیر مستقیم می باشد که شامل یک محفظه پر از رنگ و پد می باشد که پد به محل رنگ برخورد کرده و تصویر مورد نظر روی آن قرار می گیرد، سپس پد به سطح مورد نظر برخورد کرده و چاپ روی سطح انجام می شود.

برای تهیه دستگاه های چاپ تامپو، خدمات چاپ تامپو، پد تامپو، لوازم تامپو و همچنین راه اندازی خطوط چاپ تامپو با کارشناس های ما در تماس باشید.

پد سیلیکونی

در روش تامپو طرح از روی کلیشه به وسیله پد سیلیکونی تامپو بر روی محل مورد نظر انتقال پیدا می کند به عبارت دیگر پد برای انتقال طرح و رنگ از روی کلیشه روی کالای مورد نظر می باشد. بدین منظور پدهای تولیدی می بایست دارای ساختاری همگن و انعطاف پذیر باشد تا فشار به صورت یکنواخت به سطح مورد نظر منتقل شود و فرآیند چاپ با کیفیت مطلوب صورت پذیرد. همچنین پدها می بایست در برابر مواد شیمیایی مانند رنگ و حلال ها مقاوم باشند.

پد سیلیکونی چاپ تامپو

کلیشه

جهت انتقال طرح مناسب روی قطعه مورد نظر برای چاپ می بایست از یک کلیشه (تمبر) مناسب برای این کار استفاده نمود. کلیشه ها با جنس های مختلفی تولید می شوند که هر کدام براساس ویژگی که دارند برای کاربری های مختلفی مناسب هستند. کلیشه ها از جنس های فلزی، فولادی، سرامیکی و فتوپلیمری تولید می شوند.

 

دستگاه چاپ تامپو

شرکت سپاس تنها تولید کننده داخل کشور است که دستگاه چاپ صنعتی متنوعی تولید می کند. در این مجموعه انواع دستگاه از جمله دستگاه چاپ تامپو تولید می شود.

جهت تهیه دستگاه یا تعمیر و راه اندازی آن با کارشناس های ما در تماس باشید.

مرکب تامپو

در این روش از مرکب های مختلفی می توان استفاده نمود اما با توجه به جنس کالای که می خواهیم بر روی آن چاپ انجام شود باید از مرکب مناسب آن استفاده نمود شرکت چشم انداز سپاس نماینده انحصاری مرکب مارابو و مرکب مگا در ایران است. مارابو marabu یک مرکب شناخته شده و مطرح جهانی بوده که در صنعت چاپ ایران بسیار معتبر است.

۲- سیلک اسکرین Silk Screen Printing

چاپ سیلک  یکی از روش های مرسوم چاپ صنعتی در ایران است در این روش از پارچه یا توری با سوراخ‌های بسیار ریز استفاده می‌شود. توری در قابی ثابت می‌شود. تصویر مورد نظر روی این توری(توری چاپ سیلک) نقش می‌شود. سپس بخش‌هایی از تصویر که نباید رنگ بخورد با ماده‌ای مسدود کننده لاک حساس پوشیده می‌شود.

پس از آن با فشار کاردک یا غلطک مرکب به سطح مورد نظر انتقال داده می شود. در این روش می توان چاپ های تک یا چند رنگ انجام داد.

این روش از روش های چاپ پر استفاده در ایران می باشد. شما می توانید برای خرید ملزومات، دستگاه یا مرکب با کارشناس های ما در تماس باشید. همچنین مجموعه چشم انداز سپاس در بسیاری از شرکت ها و صنایع مختلف با ارائه طرح های بهینه اقدام به راه اندازی خطوط چاپ نموده است.

به کمک دستگاه های چاپ سیلک مدرن این مجموعه می توانید روی همه قطعات از جمله ظروف پلاستیکی ، ظروف شیشه ای و فلزی ، بطری های نوشیدنی از جنس استنلس استیل و ظروف های آرایشی و بهداشتی ، قطعات خودرو و ... چاپ مورد نظر خود را انجام دهید.

توری چاپ سیلک

توری یکی از کلیدی ترین اجزاء شابلون در فرآیند چاپ سیلک‌ اسکرین می ­باشد. از یک طرف جنس توری، ابعاد مش و مشخصات تار و پود توری و از طرف دیگر نوع طرح، ظرافت طرح، نوع قطعه و نوع رنگ مورد استفاده پارامترهای کلیدی به منظور یک انتخاب مناسب برای چاپ به شمار می ­رود. این شرکت نماینده انحصاری توری برند nbc ژاپن است.

لاک

لاک حساس یا امولاسیون یکی از اجزا اصلی در سیلک است. این شرکت علاوه بر نماینده انحصاری شرکت اولانو تولید کننده لاک حساس سپاس نیز است. این لاک در مدل های مختلف پایه آب و پایه حلال و حساس به نور تولید می شود.

شابلون سازی

مواد و لوازم مختلفی برای شابلون سازی در سیلک استفاده می شود که این شرکت تامین کننده یا تولید کننده آن می باشد. این شرکت با نمایندگی شرکت الانو که یکی از شرکت های معتبر در ملزومات چاپ های صنعتی است، مواد با کیفیتی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد مانند سایه بر، چربی گیر و فیلم کاپیلاری و ....

مرکب سیلک اسکرین

با پیشرفت های گسترده چاپ های صنعتی، تولید مرکب های چاپ نیز پیشرفت چشم گیری داشته است برای مثال در هر روش از چاپ و برای هر نوع سطح چاپ مرکب های ویژه ای تولید شده است. برند مارابو نیز با تنوع بالای محصولات برای هر نوع کاربری و سطح مرکب های مخصوصی را تولید کرده است. این مسئله باعث ماندگاری و کیفیت بالای چاپ با این مرکب ها شده است.

دستگاه چاپ اسکرین پرینتر

این شرکت در راستای توسعه صنعت چاپ در ایران و صنعتی کردن آن اقدام به تولید دستگاه چاپ سیلک اسکرین در مدل های مختلفی نموده است.

۳- سابلیمیشن sublimation

چاپ سابلیمیشن نیز یکی از روش های چاپ صنعتی است که امروزه در این صنعت استفاده می شود. شرکت چشم انداز سپاس نیز مجری و تامین کننده تجهیزات این روش در ایران است.

در این روش چاپ، فرآیند انتقال طرح دلخواه به جسم مورد نظر از طریق حرارت می باشد، و با توجه به معنی آن (تصعید) جسم جامد به گاز تبدیل شده و عملیات انتقال انجام می گردد.

در این تکنولوژی این امکان وجود دارد که طرح دلخواه بر روی اجسام مختلفی نظیر لیوان(ماگ)، بشقاب، تی شرت، شیشه، چوب، آلومینیوم و...
چاپ شود.
شرکت چشم انداز سپاس با داشتن دستگا‌ه های پیشرفته و با کیفیت بصورت تخصصی در بخش چاپ روی آلومینیوم فعالیت دارد.

سابلیمیشن به علت امکان چاپ بر روی اجسام مختلف در صنعت چاپ از محبوبیت بالای برخوردار است و برای کیفیت بهتر و بالاتر باید توجه نمود که از کاغذ و مرکب یا جوهر مخصوص چاپ سابلیمیشن استفاده شود.

۴- هات استمپینگ Hot Stamping

چاپ هات استمپ، مهر زنی داغ (هات استمپینگ) یا مهر زنی فویل (فویل استمپینگ) روشی است برای چاپ نقش برجسته که در آن جوهر یا فویل های از قبل خشک شده در دمای بالا به یک سطح منتقل می شوند.
این روش از زمان ظهور در قرن نوزدهم متنوع بوده و شامل فرآیندهای متنوعی است. پس از دهه ۱۹۷۰ ، مهر زنی داغ به یکی از مهمترین روشهای تزئین روی سطح محصولات پلاستیکی تبدیل شد.
در یک ماشین مهر زنی داغ (هات استمپینگ) ، محفظه ای سوار و گرم می شود و محصولی که در زیر آن مهر می شود قرار می گیرد. یک حامل رول برگ متالیزه یا رنگ شده بین این دو قرار می گیرد و قالب از طریق آن فشار می یابد.

چاپ هات استمپینگ (Hot Stamping or Foil Stamping) روشی در چاپ صنعتی به شمار می رود که در آن جوهر از قبل خشک شده و یا فویل روی سطح مورد نظر در دمای بالا منتقل می­ گردد. پس از دهه ۷۰ میلادی این روش یک روش بسیار پرکابرد به خصوص در چاپ روی سطوح پلاستیک از جمله لوازم آرایشی، لوازم خانگی و مواد پی-وی-سی به شمار می رود.

کلیشه و فویل هات استمپ دو پایه اصلی این فرآیند چاپ صنعتی می باشد که شرکت چشم انداز سپاس به عنوان نماینده انحصاری شرکت Peyer سوییس، کلیه محصولات این شرکت با سابقه از جمله کلیشه و فویل را عرضه می ­نماید.

۵-هیت ترانسفر Heat Transfer

چاپ هیت ترانسفر همانطور که از نامش پیداست به نوعی از چاپ صنعتی اتخاذ می شود که در آن انتقال تصویر به وسیله گرما و تاحدی فشار انجام می شود .
در این نوع چاپ ، تصویر مورد نظر ابتدا توسط دستگاه چاپ هلیو بصورت رول چاپ میشود . که به آنها فویل گفته میشود .
در این نوع چاپ صنعتی، رولهای مورد نظر روی دستگاه ترانسفر نصب شده و از طریق گرما و فشار تصویر روی فویلها را به سطح مورد نظر – با توجه به بافت ، جنس و نوع آن انتقال می دهد.

۶- چاپ افست

در این روش طرح ابتدا بر روی پلیت فلزی انتقال داده می شود و پس از آن به پوشش های پلاستیکی انتقال داده می شود و آن ها طرح را بر روی کاغذ چاپ می کنند. با توجه به این فرآیند این روش برای تیراژ بالا صرف اقتصادی دارد و در چاپ با تعداد کم مناسب نیست.

۷- لتر پرس Letterpress

این روش با نام های چاپ حروفی و مسطح نیز شناخته می شود. این روش از قدیمیترین روش های چاپ است که با پیدایش روش های جدید چاپ از حدود دهه ۷۰ میلادی (۱۹۷۰) کنار گذاشته شد.

در ابتدا در این روش لوح ها و حروف چوبی تراشیده می شد و به مرکب آغشته می شد و با فشار دادن آن بر روی سطح چاپ انجام می گردید که پس از آن حروف سربی جای آن را گرفت.

حروف سربی متحرک توسط گوتنبرگ در سال ۱۴۴۰ میلادی ابداع و گسترش یافت و چند صد سال از این روش در جهان استفاده می شد.

چاپ مخلی یا لترپرس یکی از قدیمیترین روش های چاپ است که در آن فقط از یک رنگ می توان استفاده نمود و برای چاپ روی کاغذ و مقوا استفاده می شود و حروف از طریق قطعه های سربی بر روی کاغذ و مقوا انتقال پیدا می کند، اگر طرح خاصی بخواهیم چاپ کنیم باید قطعه سربی آن را بسازیم که این کار هزینه بالای دارد. همچنین این دستگاه چاپ با توجه به ساختار قدیمی سرعت پایین، سر و صدای بالای دارد، البته تک رنگی و خاطره انگیز بودن این نوع چاپ باعث شده است هنوز طرفدارهای خود را داشته باشد.

۸- فلکسو Flexography

این روش در سال ۱۹۹۰ توسط لولوگ(Lolweg) ابداع شد. این روش برای چاپ برجسته و تیراژ بالا مناسب است. در این روش به وسیله پلیت های ژلاتینی یا فتوپلیمری طرح منتقل می شود. در این روش از مرکب رقیق استفاده می شود که سرعت خشک شدن آن بالا است. این روش برای چاپ های روی پاکت و کاغذ ابداع شد و استفاده های گسترده ای دارد.

فلکسوگرافی، شکلی از چاپ چرخشی است که در آن جوهر با استفاده از صفحات چاپ لاستیکی انعطاف پذیر (یا دیگر الاستومری) روی سطوح مختلف اعمال می شود. جوهرهای مورد استفاده در فلکسوگرافی به سرعت در اثر تبخیر خشک می شوند و برای استفاده روی لفاف هایی که مستقیماً با مواد غذایی در تماس هستند بی خطر هستند.

۹- هلیو گرارو

به چاپ هلیوگراور، چاپ گو نیز می گویند به این دلیل که تصاویر و حروف و نقش های مورد چاپ روی کلیشه سیلتدر در اصلاح گود یا فرو رفته اند سپس آغشته به کرگب و رنگ می شوند و طی چاپ از گودهای سیلندر به جسم مورد نظر انتقال پیدا می کنند و چاپ می شوند. با توجه به هزینه بر بودن این روش برای تیراژهای پایین مناسب نیست. با توجه به کیفیت بالای آن از کاغذ گلاسه برای چاپ استفاده می شود اگر چه این روش کیفیت بالای دارد اما چاپ پر هزینه ای به حساب می آید.

از این روش در حالت رول برای چاپ مجله های مانند نشنال جئوگرافی، پرده های تزینی و ... استفاده می شود و در حالت ورقه ای برای انواع تمبر و اوراق ها استفاده می شود.

این گودی ها در روش هلیوگراور روی سیلندر به صورت یکپارچه نمی باشد چرا که باعث شره شدن رنگ می شود این ها به صورت نقطه نقطه ایجاد می شود که براساس نوع چاپ می تواند با هم متفاوت باشند.

۱۰- لیتوگرافی

ابتدا از تعریف واژه آن آغاز کنیم این واژه یک واژه دو بخشی است، لیتو به معنی سنگ و گرافیک به معنی حک کردن است.

لیتوگرافی یا چاپ سنگی یک روش قدیکی و به صرفه چاپ بوده است که امروزه یکی از مراحل و  انواع چاپ افست است.

لیتوگرافی را مادر چاپ ها نیز می گویند. در اولین مرحله چاپ افست از لیتوگرافی استفاده می شود.

۱۱- چاپ دیجیتال

هر صنعتی در دهه های اخیر با وجود کامپیوتر و پیشرفت تکنولوژی تغییرات بسیاری داشته اند، صنعت چاپ نیز از این قاعده جدا نیست.

دستگاه های چاپ دیجیتال برای تیراژ پایین به صرفه تر از چاپ های افست هستند اما در تیراژ بالا هزینه های آن بالا است در چاپ دیجیتال دستگاه چاپ مستقیم به رایانه وصل می شود و طرح را از آن می گیرد و سرعت چاپ نسبت به مدل های قدیمی بسیار بالاتر است. البته چاپ دیجیتال نیز مدل های مختلفی مانند نوری، حرارتی و جوهر افشان و ... را دارد.

سخن پایانی و جمع بندی

در مجموع چاپ صنعتی در همه لحظه های زندگی امروز ما قابل مشاهده است و بر روی بسته بندی همه محصولات مشاهده می شود. روش های مختلفی هم در صنعت چاپ وجود دارد و استفاده می شود. اما باید توجه داشته باشید براساس تیراژ چاپ ، جنس سطحی که می خواهید روی آن چاپ کنید و دیگر عوامل مانند قیمت تمام شده چاپ، کیفیت چاپ مورد نظر و ماندگاری آن باید روش مناسب آن را انتخاب کنید. ما در چشم انداز سپاس در همه مراحل چاپ صنعتی در کنار شما هستیم.

سوالات، مسائل و نظرات خود را در قسمت دیدگاه های همین صفحه با ما در میان بگذارید کارشناس های ما به زودی پاسخ شما را خواهند داد همچنین می توانید از طریق تماس تلفنی یا شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها در خدمت شما باشیم. خوشحال می شویم با راهکارهای چاپ، راهگشای صنعت و کسب و کار شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *